Arch Grants

Arch Grants Staff

The Arch Grants Staff includes individuals with very distinct, complementary, and intentional experiences and skillsets. 100% of staff are donors to Arch Grants. These individuals are wholly committed to the success of the organization because they are also committed to St. Louis.

Emily Lohse-Busch

Executive Director

Gabe Angieri

Director of Development

Julia Campbell

Director of Programs

Julie Maurer

Competition Manager

Alfred Jackson

Entrepreneur Support Manager

Aja Corrigan

Office Manager

Board of Directors +

The Arch Grants Board of Directors is a volunteer group of civically-minded individuals who are tasked with the governance, strategy, fiduciary responsibility, ethical oversight, and long-term sustainability of Arch Grants.

Bob Guller, J.D., M.B.A., President

BEB Management


Jerry Schlichter, J.D., Chairman

Schlichter, Bogard, & Denton


Jerry Howe, M.B.A., Treasurer

Big River Communications


Elizabeth Zucker, Secretary

Interior Investments


Matt Badler

Twain Financial


Mary Elizabeth Coleman, J.D.

TuckerAllen


Pradip Das, Ph.D

P Das Consulting LLC


John H. Ferring, IV

Plaze Incorporated


Reed Howlett

Nature's Variety


Joe Schlafly, J.D.

Venture Capital Consultant


Mark Stallion

Greensfelder


Richard Tao

Richard Tao LLC


Cindy Teasdale

Jane.ai


Jamie Froedge, M.B.A., ex officio

Emerson


Competition Committee +

The Arch Grants Competition Committee manages the identification of qualified applicants. This committee is composed of volunteers who represent multiple organizations in the St. Louis region that are also working to encourage the development of early-stage businesses in St. Louis. Volunteers have strong ties to venture capital, private equity, angel investment, and local universities.

Harry Arader

Competition Committee Member


Laura Burkemper

Competition Committee Member


Dan Broderick

Competition Committee Member


Carl Bouckaert

Competition Committee Member


William Broun

Competition Committee Member


Holly Benson

Competition Committee Member


Scott Bernstein

Competition Committee Member


David Christenson

Competition Committee Member


Dedric Carter, Ph.D., M.B.A.

Competition Committee Member


Helen Ciesielski, M.B.A.

Competition Committee Vice Chair


Tom Cohen

Competition Committee Member


Brian Clevinger

Competition Committee Member


Christina Conners

Competition Committee Member


Marie Carlie

Competition Committee Member


Pat Doherty, M.B.A.

Competition Committee Member


Brian Dixon

Competition Committee Member


David Dankmyer, J.D.

Competition Committee Member


Myers Dill

Competition Committee Member


Jim Eberlin

Chair and Council Member


Jim Fox

Competition Committee Member


Dave Finklang, C.P.A., C.G.M.A., M.B.A.

Competition Committee Member


Dan Griffis

COMPETITION COMMITTEE MEMBER


Tim Hayden

Competition Committee Member


Jim Howard

Competition Committee Member


Sanjay Jain, J.D.

Advisory Council Member


Jerome Katz, Ph.D.

Competition Committee Member


Michele Kloeppel

Competition Committee Member


Mark Lewis, M.B.A.

Competition Committee Chair


Kathryn Love, J.D.

Competition Committee Member


Brian Kinman

Competition Committee Member


Devon Moody-Graham

Competition Committee Member


Jim McKelvey

Advisory Council Member


Gary McKinney

Competition Committee Member


De Nichols

Competition Committee Member


Henry Randall

Competition Committee Member


Bill Schmidt

Competition Committee Member


Jean Fidone Schroer

Competition Committee Member


Thad Simons, J.D.

Competition Committee Member


Brynn Sanders

Competition Committee Member


Bill Turpin

Competition Committee Member


Steve Trampe

Advisory Council Member